Sběratelské předměty mají ohromnou výhodu pro investory.

Jejich cena je totiž tvořena několika faktory, které zaručují, že tato NEUSTÁLE ROSTE – a to již více než sto let. Ukáži vám to na poštovních známkách, jejichž sbírání je nejrozšířenější koníček na světě.

Vzácné (a tudíž i investiční) známky se v převážné většině prodávají v aukcích.

1) Prodávající se zpravidla dohodne s aukčním domem, že chce za svoji raritu určitou minimální částku – která je obvykle vyšší, než za kolik ji on sám před časem koupil. Nikdo neprodá za méně, nežli za kolik koupil.

2) Výsledné aukční ceny jsou velmi ostře sledovány vydavateli katalogů poštovních zámek, kteří vydávají 1x ročně (někteří 1x za 5 let) nové katalogy, kde jsou tyto ceny zohledněny. S každým vydáním katalogů jsou tedy ceny vyšší.

3) Těmito cenami se pak opět řídí každý prodávající a kupující.

Vidíte to neuvěřitelné cenové perpetuum mobile? Ten krásný začarovaný kruh, kdy jdou ceny stále nahoru? Stejně to funguje i u mincí a bankovek, řádů a vyznamenání či vybraných militarií. A celý tento růst je ještě zdůrazněn již přes sto let trvajícím převisem poptávky nad nabídkou. Pokud existuje nějaké známky Německa nebo British Commonwealth jen 100 kusů, ale tyto známky sbírá celosvětově například 100 000 lidí, tak je jasné, že se o těch 100 budou vždy prát. To je zákon sběratelství číslo 1 – „Sbírka není kompletní, dokud tam chybí i jen jedna jediná známka“.

NEEXISTUJE žádný jiný investiční produkt, kde by byl růst cen takto „zajištěn“.

Radek Novák, specialista na alternativní investice, člen týmu JURIS REAL Gallery