Běžných známek jsou na trhu milióny. Ale některé běžné známky se díky určitým změnám mohou stát raritními. Jeden takový přiklad je československá známka z roku 1984, katalogové číslo Pofis 2663. Tato známka byla vydána v počtu 7,01 miliónu kusů a je i po téměř 40 letech skoro bezcenná.

U příležitosti olympijských her v roce 1984 byly tyto známky přetištěny textem „HRY XXIII. OLYMPIÁDY / LOS ANGELES / 1984“. Z politických důvodů ale nakonec nebyly vydány. Jak je všeobecně známo, většina socialistických států - vazalů Sovětského svazu - tyto olympijské hry bojkotovala. Proč? V roce 1979 vtrhla sovětská vojska do Afganistánu a vypukla dlouholetá válka. USA tehdy vyzbrojila Taliban, aby proti Sovětům bojoval – jak se dějiny mění, že? O pár let později vtrhly do Afganistánu pro změnu USA a bojovaly proti svému dřívějšímu spojenci.

Ale zpět do roku 1980. Na protest proti této okupaci sovětskou armádou bojkotovala většina západních zemí olympijské hry v Moskvě, které se konaly v roce 1980. No a socialistické země pak na truc bojkotovaly následující hry v roce 1984 v Los Angeles. Československá pošta předtím připravila přetisk výše zmíněných známek, ale z politických důvodů bylo jejich vydání zakázáno a byla nařízena skartace. A jak to již bývá, v papírně ve Štětí jich tehdy někdo pár ukradl a dodnes je po částech pouští do oběhu. Odhaduje se, že se jich dochovalo něco kolem 100 kusů, což z nich dělá slušné rarity, pokud usoudíme, že československé známky sbírá několik desítek tisíc sběratelů a samozřejmě všichni by chtěli mít své sbírky kompletní, tedy včetně těchto rarit. Známky s tímto přetiskem se běžně prodávají v cenách mezi 15 000 – 25 000 Kč a je o ně celosvětový zájem, neboť je vyhledávají například i filatelisté tematicky zaměření na sport. Někde jsem četl, že jedna tato známka byla prodána v půlce 90. let u Cherrystone v New Yorku za dnes neuvěřitelných 5 000 USD!

Nedávno se mi podařilo pro jednoho investora sehnat známku s tímto přetiskem, a dokonce s posunutým vodorovným zoubkováním! Věnuji se známkám již mnoho let, ale této varianty jsem zaznamenal maximálně 4-5 kusů na trhu se prakticky neobjevují. Vzhledem k situaci, že jsem ji pro daného investora získal za cenu výrazně pod cenou „standardní“ známky, tak se jedná o investici s velmi zajímavým zhodnocením do budoucna. Již nyní má nabídky na odkup se 100 % zhodnocením.

Radek Novák, specialista na alternativní investice, člen týmu JURIS REAL Gallery

www.postovni-znamky.eu