Důvodů je mnoho. Jedním z nejdůležitějších ale je, že jejich hodnotu nemůže jakýmkoliv způsobem nikdo samostatně ovlivnit či zmanipulovat. A je jen málo příčin, které by mohly zapříčinit pád jejich hodnoty.

Hodnota akcií firem (a tím například i hodnota podílových fondů) je ovlivňována výkonem firmy, potažmo jejích zaměstnanců či manažerů. Taktéž může být ovlivněna spekulanty na burze. Tyto skutečnosti nemůže žádný malý investor ovlivnit. Vzpomeňme si na firmy typu Worldcom, Enron, nebo Nokia. To byly vůdci trhu. 100% jistoty. A kde jsou dnes? První dvě byly smeteny z povrchu zemského, Nokia prohrála boj s Apple a jsem přesvědčen, že Apple jednou prohraje s jiným "dravcem".

Cena zlata a diamantů je manipulována kartely a nikdy nevíte, co se stane. Není to tak dlouho, kdy denní cenu zlata stanovovalo pár lidí při každodenním telefonátu. Obávám se, že to tak funguje dodnes.

Kryptoměny? Ano, super investice pro hazardéry. Jednou jsi nahoře, jednou dole. Ale hlavně - NIC NEMÁTE V RUCE. O vše můžete přijít jedním kliknutím schopného hackera nebo spekulanta.

Sběratelské předměty těmto problémům nepodléhají. Na světě je velmi stabilní základna desítek milionů sběratelů, která se v poslední době rozrůstá o investory. Ti zde byli i v minulosti, ale v posledních letech začíná do např. poštovních známek investovat opravdu mnoho malých investorů, kteří začínají s kapitálem kolem 50 - 100.000 Kč. Já tak začínal také. Není to nic složitého a zvládne to každý, kdo si nechá poradit od někoho zkušeného.

Radek Novák, specialista na alternativní investice, člen týmu JURIS REAL Gallery